Technologia tynkowania

Tynki gipsowe wykonywane na mokro można stosować właściwie w każdym typie budownictwa na ścianach i sufitach, gdzie wilgotność względna nie przekracza 70%. Przy odpowiednim zabezpieczeniu tynku (np. Środkami hydrofobowymi lub glazurą) tynki gipsowe możemy położyć również w pomieszczeniach o podwyższonej okresowo wilgotności. Tynki gipsowe stosujemy wewnątrz pomieszczeń na podłożach z cegły ceramicznej, wapienno piaskowej, z betonu zwykłego, ciężkiego i komórkowego oraz płyt wiórowo-cementowych.
W przypadku stosowania tynków na beton gładki, przed wykonaniem należy podłoże – niezależnie od wyczyszczenia i odtłuszczenia – „uszorstwić” przez zagruntowanie go preparatem gruntującym Inter-Grunt. Jest to szczególnie ważne przy tynkowaniu gładkich betonowych sufitów. Natomiast przy podłożach bardzo chłonnych, takich jak beton komórkowy, oraz nierównomiernie chłonnych, jak cegła, należy je zagruntować jednym z preparatów gruntujących Euro-Grunt. Nie zaleca się wykonywania tynku na podłożach drewnianych, metalowych i z tworzyw sztucznych.
Przygotowanie podłoża to bardzo ważna czynność, którą należy wykonać z całą starannością. Do wykonywania tynków przystępujemy po wyschnięciu Ścian i sufitów, tak aby wilgotność ich nie przekraczała 2-3%. Podłoże powinno być oczyszczone z brudu, kurzu, tłuszczów oraz pozbawione wybrzuszeń i wypukłości. Metalowe elementy należy zabezpieczyć antykorozyjnie, np. poprzez pomalowanie farbą antykorozyjną. Na połączeniach dwóch rodzajów materiału trzeba przykleić pas siatki nylonowej o szerokości 30 cm i oczkach 5×5 mm. Siatkę należy również zastosować przy wypełnianiu bruzd instalacyjnych zaprawą pod przewody elektryczne. Okna zabezpieczamy folią, ościeżnice drzwiowe taśmą malarską, a puszki i gniazdka chronimy zatyczkami, styropianem lub papierem. Przed rozpoczęciem tynkowania naklejamy również na naroża -w celu wzmocnienia – ocynkowane narożniki siateczkowe.

DOLINA NIDY

DOLINA NIDY to nie tylko firma, ale i marka produktów wysokiej jakości, wytwarzanych z naturalnego
i syntetycznego kamienia gipsowego oraz produkty nowej generacji na bazie naturalnych spoiw wiążących
i komponentów modyfikujących ich właściwości techniczne i robocze.
Posiadamy 5 linii produktowych